Sügised matkad 21. detsember anne

Roela lasteaia- ja kooliperel oli suurepärane võimalus sügisperioodil osa võtta KIK projektide toel erinevatest loodusõppe programmidest.

Lasteaed sai osa toredast matkapäevast Altja looduses, mis kulges avastamise rütmis.  Paljud ei olnud seal üldse käinud. Õpiti tundma mereäärset loodust: metsast niiduni, kivist käbini ja pohlast seeneni. Lastel oli tore metsas mütata ning mere ääres piire kombata.

1. ja 2. klassi õpilased osalesid MTÜ Lahemaa Ökoturism korraldatud programmis   „Õppejaht algajatele - tutvume Käsmu rannaelustikuga“.

Õppepäevaga jäädi väga rahule. Giid oli sõbralik ja kannatlik. Kõik tegevused olid põhjalikult läbi mõeldud. Lapsed said harjutada kompassi ja rajaplaani kasutamist.

Rajal otsiti kompassi abil üles küsimused ja mõeldi koos vastused. Õpilased said teadmisi Eesti loomadest ja taimedest. Kõigile meeldis bingo mere ääres, mille käigus tutvuti ranniku elustikuga. Oli sisukas ja tore päev.

5. ja 6.klass külastas Palmse mõisa, kus  tutvuti programmiga  “Vesi kui igapäevane elukeskkond, vee-elustiku uurimine Palmse mõisas”.

Õpilased said põhjaliku ülevaate kõikidest töödest-tegemistest, mis olid seotud veega. Külastati botaanikaaeda, viinavabrikut, mõisa ruume ja õunaaeda. Õpilased pidid välja selgitama erinevate abivahenditega Palmse tiigi elukeskkonna: kas on puhas, kes seal elavad?

Õpilased said etteantud ülesannetega hästi hakkama. Õppereis Palmse mõisa oli õpetlik, põnev ja kaasahaarav.

9. klass osales õppeprogrammil “Õppekäik Aidu karjääri”. Matkati kauni looduse keskel ning kõnniti  kivistel mägedel. See oli omamoodi kogemuseks ja vajas suurt pingutust, et kõndimisega hakkama saada. Lapsed õppisid vahet tegema istutatud ja looduses iseseisvalt kasvanud metsal. Tutvuti kaevanduse põhimõtetega, uuriti millised maavarad asuvad Aidu karjääris ja kui suur tähtsus Eestis on põlevkivil. Elevust pakkus sõit parvega üle jõe, mida lapsed ise juhtisid.

Kui tavaliselt ei ole lapsed matka lõpus elevil, siis selle programmiga jäid nad väga rahule. Oleme tänulikud sõbralikule giidile, kes oli teadlik ümbrusest ning oskas vastata laste küsimustele.

Kokkuvõtte koostasid õpetajad Gerly Kanna, Eve Liiv, Aive Alavere ja Signe Puusepp